راهنمای نویسندگان

اطلاعیه

 

بدین وسیله به اطلاع می رساند، کلیه مقالات مورد ارزیابی اولیه قرار می گیرد. لذا از نویسندگان محترم خواهشمند است دقت فرمایند، در مرحله اولیه ارسال مقاله فقط مقاله اصلی، مشخصات نویسندگان و فرم تعهد را بارگذاری نمایند. پس از تایید سردبیر، سپس نسبت به واریز مبلغ داوری اقدام نمایند.

 بدیهی است پس از درج این اطلاعیه، در صورت رد مقاله در مرحله اولیه و واریز مبلغ، امکان برگشت هزینه میسر نیست.

 

توجه

 

دریافت وجه بابت هزینه بررسی اولیه و هزینه پذیرش نهایی مقالات

 

استادان گرامی ، دانشجویان عزیز

درخصوص هزینه چاپ مقالات در دوفصلنامه مطالعات انرژی مقرر شده است برای هر مقاله مبلغ 6000000 ریال دریافت شود که 3000000 ریال در مرحله اولیه ارسال به داوری و 3000000  ریال در مرحله تایید نهایی و چاپ دریافت خواهد شد (لازم به ذکر است در صورتی که  مقاله از طرف داوران محترم مردود اعلام شود مبلغ 3000000 ریال اولیه  قابل بازگشت به مولف نمی باشد).

 

بانک مرکزی

شماره حساب:    4001070103006825

شناسه واریز:  348070174140107000000002502202

شناسه شبا:  IR830100004001070103006825

به نام :  تمرکز وجوه اختصاصی نزد بانک مرکزی

از نویسنده مسئول مکاتبات خواهشمند است پس از واریز مبلغ موردنظر، رسید بانک را اسکن کرده و به عنوان فایل پیوست بارگذاری کنند.

 

  • لطفا به لینک زیر جهت پرداخت هزینه داوری و انتشار مقاله مراجعه فرمایید و پس از درج نام و نام خانوادگی و کد ملی مبلغ را وارد و پرداخت را تکمیل نمایید 

https://financialdep.ut.ac.ir/fa/integratedPayment/call-back-request?Req[subSubjectId]=15

 

لیست فرم هایی که می بایست زمان ارسال مقاله تکمیل شوند

 

فایل تعهد نامه

فایل تعهدنامه را از اینجا دانلود نمایید.

 

فایل مشخصات نویسندگان

فایل مشخصات نویسندگان را از اینجا دانلود نمایید

 

فرم تعارض منافع 

فرم تعارض منافع را از اینجا دانلود نمایید

 

 

                                                                                                                                                                                                                  

نحوه ارسال مقاله جهت داوری

از تاریخ 91/2/1 مقالات به صورت آن لاین (Online Submission) پذیرش می گردد.

مقاله براساس راهنمای تهیه مقاله فصلنامه مطالعات حقوق انرژی موجود در سایت تنظیم و به همراه فرم تعهد تکمیل شده در سایت بارگذاری شود. مقالاتی که طبق فرمت نباشد، مورد "بازبینی اولیه" قرار نمی گیرند.

جهت ارسال مقاله به نکات زیر دقت فرمایید:

* کلیه نویسندگان مقالات باید دارای کد ORCID باشند . ثبت نام و دریافت کد نیز از آدرس https://orcid.org/  امکان پذیر است.

1 – ثبت نام کاربر: در سمت راست صفحه روی گزینه "ثبت نام نویسنده" کلیک کنید. برای اعضای هیأت علمی دانشگاه ها (استاد، دانشیار، استادیار)، در زمان تکمیل مشخصات، رتبه علمی نویسندگان درج گردد (عضو هیأت علمی کافی نیست). پس از تکمیل اطلاعات و دریافت شناسه کاربری و کلمه عبور، می توانید مقاله را ارسال نمایید. اعضای هیات علمی دانشگاه ها پس از ورود به سامانه در بخش "تنظیمات" و درج اطلاعات شخصی، در صورتی که تمایلی به داوری ندارند، حتما گزینه مربوطه را انتخاب کنند و در صورتی که مایل به داوری هستند، گزینه "تمایل به داوری دارم" را انتخاب کنند.

2 – شناسه کاربری و کلمه عبور: جهت ارسال مقاله، شناسه کاربری و کلمه عبور مورد نیاز می باشد، لذا در حفظ ایمیل ارسالی سامانه کوشا باشید. شناسه کاربری، ایمیل نویسنده می باشد. چنانچه کلمه عبور را فراموش کرده اید، روی گزینه "ارسال مقاله/ ورود اعضا" در سمت راست صفحه کلیک کنید. سپس گزینه "نمی توانم وارد سامانه شوم" را انتخاب کنید. ایمیل را تایپ کرده و گزینه "تغییر کلمه عبور" را انتخاب کنید. ایمیلی جهت فعال سازی از طرف سیستم ارسال می گردد. پس از کلیک بر روی لینک فعال سازی، کلمه عبور جدید به پست الکترونیک شما ارسال خواهد شد. کاربر پس از ورود به کارتابل خود می تواند در بخش "تنظیمات" در بالای صفحه رمز عبور را به رمز مورد نظر خود تغییر دهد.

3 – نحوه بارگذاری مقاله در سامانه: جهت ارسال مقاله روی گزینه "ارسال مقاله/ ورود اعضا" کلیک کنید و پس از ورود به سامانه، مقاله را به صورت یک فایل (Word) به عنوان {متن اصلی مقاله} و  مشخصات نویسندگان  با عنوان {مشخصات نویسندگان} و فرم تعهد تکمیل شده را به عنوان {متن ضمیمه} (در مجموع 3 فایل) بارگذاری نمایید. از بارگذاری شکل ها و جدول ها، نامه به سردبیر و یا بارگذاری فایل Pdf به صورت فایل های جداگانه خودداری فرمایید. پس فایل را تنها به فرمت Word بارگذاری فرمایید. نام فایل اصلی عنوان انگلیسی مقاله باشد و نام و مشخصات نویسنده و یا نشریه در عنوان فایل و متن مقاله تایپ نشود. چنانچه بارگذاری دقیق و کامل انجام شود، مقاله در قسمت "مقالات در دست بررسی" (در سمت راست صفحه کاربر) قرار خواهد گرفت. در غیر این صورت، مقاله در بخش "مقالات ناتمام" قرار می گیرد و قابل رویت در کارتابل کارشناس جهت بازبینی اولیه نخواهد بود. این بدان معناست که مقاله ای برای داوری ارسال نشده است.

 

در زمان مشخص کردن نشریه، دقت فرمایید که مقاله برای نشریه مورد نظر ارسال گردد و به اشتباه نام نشریه دیگری انتخاب نشود.

پیش از بارگذاری فایل دقت فرمایید:

-     دقیقاً یک فایل از نوع «متن اصلی مقاله» آپلود کنید.


- توجه کنید فایل مقاله، بدون ذکر نام و آدرس نویسندگان الصاق شود.


- فایل از نوع «متن ضمیمه» به داور یا داوران نمایش داده نخواهد شد.

نکته مهم: ورود به سامانه با نقش "نویسنده" است.

4 - بازبینی اولیه یا جمع بندی کارشناس: مقاله پس از ارسال، ابتدا برای کارشناس نشریه جهت بازبینی اولیه ارسال خواهد شد. تنظیم مقاله طبق فرمت موجود در سایت و همچنین مطالعه دقیق صفحه "راهنمای نویسنده" جهت رفع اشکالات احتمالی، به عهده نویسنده مسئول مکاتبات است و تذکر نکته به نکته موارد خواسته شده توسط کارشناس برای تمامی مقالات ارسالی امری غیرممکن است. به دلیل بارها مشاهده موارد مشابه، بابت عدم همکاری برخی نویسندگان، مقاله مدتها در مرحله بازبینی اولیه می ماند. لذا خواهشمند است حتما پیش از ارسال مقاله، فایل راهنمای تهیه مقاله موجود در سایت را دقیق مطالعه نموده و موارد ذکر شده در صفحه "راهنمای نویسنده" را کامل رعایت نمایید. دانلود یکی از مقالات به چاپ رسیده در سایت می تواند جهت الگو به نویسنده کمک کند، با این تفاوت که در مقاله ارسالی جهت داوری، نام و مشخصات نویسندگان حذف شود. به غیر از موارد ذکر شده، تمامی موارد مشابه می باشد.

 نکته بسیار مهم: مقاله تنها یک بار با یک کد رهگیری مشخص برای نشریه ارسال می گردد، لذا از نویسنده مسئول مکاتبات خواهشمند است پس از دریافت نظرات داوران جهت ارسال مجدد مقاله تصحیح شده به هیچ وجه مقاله را به عنوان یک مقاله جدید با کد رهگیری مجزا ارسال نکنند زیرا سوابق با کد رهگیری اصلی قابل دسترسی است و مقاله جدید مانند مقالات دیگر مجدد در مرحله بازبینی اولیه قرار می گیرد. همچنین از ارسال فایل مقاله از طریق ایمیل به کارشناس و یا سردبیر خودداری گردد.

 5 – نحوه پی گیری مقاله: جهت پی گیری مقاله روی گزینه {تاریخچه} در بخش عملیات - جعبه مقالات - کلیک کنید و از مراحل مختلف پرونده مطلع شوید. مقاله پس از بازبینی اولیه و تأیید کارشناس، برای سردبیر نشریه ارسال خواهد شد. تمامی مراحل از طریق گزینه {تاریخچه} در بخش عملیات قابل رویت می باشد.

 در صورتی که نویسنده از تخصیص عنوان مقاله در مجله مربوطه اطمینان ندارد، حتما قبل از ارسال مقاله، عنوان مقاله را به کارشناس نشریه ایمیل نماید و پس از تایید سردبیر، نسبت به ارسال مقاله اقدام نمایند.

  ************************

 

 اشکالات متداول در مقالات ارسالی:

نویسنده به اشتباه مقاله را چند بار بارگذاری می کند و یک مقاله با کدهای رهگیری متفاوت در سایت قابل دسترسی است که قابل قبول نیست. تنها یک بار باید مقاله را بارگذاری کنند. در صورت بروز اشتباه، برای کلیه مقالات موجود باید اعلام انصراف کنند. تنها یک مقاله (با یک کد رهگیری مشخص) برای کارشناس ارسال گردد.

 

در متن مقاله در اکثر موارد، نحوه رفرنس دهی طبق راهنمای تهیه مقاله نیست. دانلود یکی از مقالات منتشر شده موجود در سایت می تواند به عنوان الگو مفید باشد.

 

در موقع ارسال مقاله، نام نشریه اشتباه انتخاب می شود و مقاله به اشتباه برای نشریه دیگری ارسال می گردد، لذا خواهشمند است به عنوان نشریه مورد نظر خود توجه فرمایید.

 

کلمات کلیدی انگلیسی معادل دقیق کلمات کلیدی فارسی باشد و به ترتیب حرف الفبا در زیر چکیده درج گردد. کلمات کلیدی انگلیسی از A تا Z تایپ شود.

 

 *************************

 خواهشمند است از ارسال ایمیل جهت پی گیری به سردبیر و یا اعضای هیات تحریریه نشریه، پی گیری حضوری یا از طریق اساتید و دانشجویان محترم دانشکده جدا خودداری فرمایید.

 

 

راهنمای تدوین مقاله

 

 

مجله تخصصی 'فصلنامه مطالعات حقوق انرژی' نشریه علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است که به صورت دو فصلنامه 2 بار در سال (بهار و تابستان -پاییز و زمستان) منتشر می‌گردد. مقالاتی که برای چاپ در این نشریه پذیرش می­شوند، نباید قبلاً در نشریه دیگری چاپ و یا به­طور هم­زمان به دیگر نشریات ارسال شده باشند.  این نشریه از پذیرش یادداشت علمی یا مقاله کوتاه معذور است.

 

  روش نگارش:

  - کلیه بخش­های مقاله روی کاغذ سفید به ابعاد 21 × 7/29 سانتی­متر (A4) و با فاصله خطوط یک (Single) و 4.5  سانتی­متر در چپ و راست و 5.1 سانتی متر در بالا و پایین، با نرم­افزار Microsoft Word  تهیه گردد.

 - تعداد صفحات قابل قبول حداکثر 20 صفحه می­باشد.

 - در نگارش مقاله توصیه می­شود که تا حد امکان از به­کار بردن واژه­های بیگانه پرهیز شود. استفاده از واژه­های مصوب فرهنگستان جمهوری اسلامی ایران، توصیه می­گردد.

 - اسامی و واژه­های علمی، و سایر اصطلاحات خارجی در پاورقی آورده شود.

 - در متن مقاله، اعداد صفر تا نه به حروف و اعداد 10 به بالا به عدد نوشته شود (به استثنای اعداد داخل جدول­ها، شکل­ها و شماره رفرنس­های ارائه شده در پایان جمله و شماره­گذاری فرمول­ها).

 -  در متن مقاله، % به صورت کلمه درصد نوشته شود (به استثنای جدول­ها و شکل­ها).

 - چکیده فارسی و انگلیسی در دو برگه جداگانه به­ترتیب در ابتدا و انتهای مقاله ارائه گردد.

 - زیرنویس­ها (Footnotes) زمانی در مقاله نگاشته شود که نویسنده می خواهد مطلبی را توضیح دهد.

 - فرمت جدول­ها از نوع راست به چپ باشد.

 - کادر اطراف نمودارها حذف شود.

 - میان کلمه و نقطه (.)، کاما (،)، علامت سوال (؟) و پرانتز () فاصله نباشد و بعد از این علامت­ها یک فاصله (Space) درج گردد.

 - ابتدای هر پاراگراف به صورت تورفته (Indent) به میزان 0.5 سانتی­متر باشد.

 - در چکیده فارسی، متن مقاله، جدول­ها و شکل­ها، تاریخ­ها به شمسی و فقط در چکیده انگلیسی به میلادی ارائه گردد.

 

   فونت­ها: 

 
 
 

موضوع

اندازه

فونت

عنوان فارسی

14 Bold 

B Tit

عناوین بعدی مقاله (به ترتیب نزولی)

(12 ، 13، 14) Bold

B Yagut

چکیده و واژگان کلیدی فارسی

10

B Lotus

چکیده و واژگان کلیدی انگلیسی

11

Times New Roman

متن مقاله

12

B Lotus

منابع درون متنی فارسی

9

B Lotus

منابع درون متنی انگلیسی

9

Times New Roman

منابع فارسی

9

B Lotus

منابع انگلیسی

9

Times New Roman

پاورقی فارسی

9

B Lotus

پاورقی انگلیسی

9

Times New Roman

 

 
 
 
  بخش­های مختلف مقاله

 قسمت­های مختلف مقاله به­ترتیب شامل: برگ شناسه و تعهدنامه، عنوان، چکیده، کلمات کلیدی، مقدمه، متن مقاله، نتیجه، منابع، عنوان انگلیسی، چکیده انگلیسی، کلمات کلیدی انگلیسی می­باشد.

    1 - شناسه و تعهدنامه مقاله

   به همراه هر مقاله لازم است یک صفحه در برگیرنده­ عنوان مقاله، نام و نام خانوادگی و مرتبه علمی نویسنده(گان)، و نام و نشانی مؤسسه­ای که نویسنده(گان) در آنجا اشتغال دارند، شماره تلفن همراه نویسنده(گان)، شماره تلفن محل کار، شماره نمابر (فاکس) و پست الکترونیکی نویسنده(گان)  مشخص شود. فرم تعهدنامه در سایت نشریه (https://jrels.ut.ac.ir) قابل دسترسی است. امضای نویسندگان در این فرم الزامی است و امضا از طرف دیگران قابل پذیرش نیست.

   2 - عنوان، چکیده و کلمات کلیدی (صفحه اول)

  عنوان مقاله بایستی کوتاه و از محتوای مقاله برگرفته شده باشد و به سهولت برای خواننده قابل درک باشد. در عنوان مقاله و چکیده به‌جز در موارد مقیاس‌های استاندارد از کلمات اختصاری استفاده نشود. چکیده فارسی در یک پاراگراف و حداکثر در 150 کلمه ارائه گردد و در بخش چکیده­های فارسی و انگلیسی، نام و مشخصات نویسندگان حذف شود. چکیده باید بیان­گر مسئله، هدف، روش و نتایج تحقیق حاضر باشد. در پایین چکیده، کلمات کلیدی ذکر گردد. در این بخش، حداکثر نه کلمه کلیدی به ترتیب حروف الفبا نوشته شود. کلماتی که در عنوان مقاله آمده است نباید مجدداً در کلمات کلیدی تکرار شوند.

  3 - مقدمه (صفحه دوم)

   مقدمه در یک صفحه ارائه گردد و در آن ضمن مرور پژوهش­های پیشین، در پاراگراف آخر هدف پژوهش توضیح داده شود.

   4- متن مقاله

  

  5 - نتیجه

   نتایج حاصله از مقاله در پایان مقاله در قالب یک نتیجه­گیری کلی ارائه شود.

  نکته

 * در هر قسمت از مقاله که به یک جدول و یا شکل اشاره شد، بلافاصله بعد از پاراگراف، جدول و یا شکل مربوطه ارائه شود.

 

  * در شکل­ها و جدول­ها، اعداد و مطالب به فارسی درج گردند (فونت مطالب داخل شکل­ها و جداول: B Lotus Bold10).

 

* اشکال کامپیوتری، ترسیمی و عکس­ها باید کاملاً واضح باشند.

  

  6– منابع و مآخذ

  در این بخش ، فقط منابع ذکر شده در متن مقاله مطابق دستورالعمل زیر ارائه شوند. کلیه منابع ارجاع داده شده در متن باید در این بخش آورده شوند. ابتدا منابع فارسی و سپس منابع انگلیسی براساس حروف الفبا شماره­گذاری و تنظیم شوند. در مورد مقالات، به ترتیب باید نام خانوادگی نویسنده، نام نویسنده، تاریخ انتشار مقاله در داخل پرانتز، عنوان مقاله ایتالیک، عنوان مجله و محل نشر ارایه شود.

 

  ·    مقالات

   مقاله فارسی:

  کاتوزیان، ناصر، (1384)، حمایت از زیاندیده و مسئولیت تولیدکننده در حقوق فرانسه، مجله دانشکده حقوق و علوم سیاسی، شماره 68. 

در صورت تعدد منابع از یک نویسنده در یک سال، با افزودن (الف) و (ب) در کنار سال انتشار، نوشته­ها مشخص می­شوند. نمونه: (عنایت، 1349 (الف)، ص 14)، (عنایت، 1349 (ب)، ص150).

 

 

   مقاله انگلیسی :

  1.  Hall Peter (1997)  “Meta-Power and Social Organization”, SymbolicInteraction, Vol. 2, No 5.

  

  کتاب تألیفی فارسی

 1. کاتوزیان، ناصر(1380). اثبات و دلیل اثبات، جلد 1، تهران: میزان.

   

 کتاب تألیفی انگلیسی

  Gilespie K (1984)The Tipartite Relationship, New york: praeger.

 

  نحوه ارجاع منابع مورد استفاده در متن مقاله

   ارجاع معمولاً پس از یک مطلب مهم قید می­شود مثال:

 (کرمانی، 1384: 99)

 (Strange,1994:104)

 

 7- عنوان و چکیده انگلیسی (Abstract) (صفحه آخر)

  در آخرین صفحه، عنوان، چکیده انگلیسی و کلمات کلیدی ارائه شود و چکیده حداکثر 10 سطر باشد. چکیده انگلیسی ترجمه کامل و صحیح چکیده فارسی باشد و در صورت تغییر و بازنگری چکیده فارسی، تغییرات در چکیده انگلیسی نیز اعمال شود. تاریخ­های مورد اشاره در چکیده انگلیسی باید به میلادی تبدیل شوند. کلمات کلیدی عیناً ترجمه کلمات کلیدی فارسی (به­ترتیب از A تا Z) و حرف اول کلمات با حرف بزرگ باشد. کلمات کلیدی انگلیسی ارائه شده براساس حروف الفبا و عیناً ترجمه کلمات فارسی باشد. کلماتی که در عنوان مقاله آمده است، نباید مجدداً در کلمات کلیدی تکرار شوند.

 

 

  راهنمای تنظیم فایل مشخصات نویسندگان به انگلیسی 

دانشجوی کارشناسی‌ارشد (حقوق انرژی)

MA. Student in (Energy Law)

دانش‌آموخته کارشناسی‌ارشد (حقوق انرژی)

MA. in (Energy Law)

دانشجوی دکتری (حقوق انرژی)

Ph.D. Student in (Energy Law)

دانش‌آموخته دکتری (حقوق انرژی)

Ph.D. in (Energy Law)

گروه حقوق خصوصی

Department of Private Law

حقوق خصوصی و اسلامی

Private and Islamic Law

فقه و حقوق خصوصی

Jurisprudence and Private Law

فقه و مبانی حقوق اسلامی

Jurisprudence and the Essentials of Islamic Law

حقوق تجاری، اقتصادی بین­­المللی

International Commercial and Economic   Law

حقوق تجارت و سرمایه­گذاری بین­المللی

International Commercial and Investment Law

حقوق نفت و گاز

Oil and Gas Law

حقوق عمومی و بین‌الملل

Public and International Law

مربی

Instructor

استادیار

Assistant Prof.

دانشیار

Associate Prof.

استاد

Prof.

دانشکده حقوق و علوم سیاسی

Faculty of Law and Political Science

نویسنده مسئول

Corresponding Author

 

  تذکرات مهم پایانی

 

 

دانشجویان باید مقاله خود را به همراه عضو هیئت علمی دانشگاه به صورت مشترک ارسال نمایند.

 - اعضای هیأت تحریریه در عدم پذیرش، پذیرش و یا هر گونه ویرایش لازم در زمان چاپ مقاله، آزاد است.

 - مسئولیت کامل نظرهای ابراز شده در مقاله­ها و نیز رعایت حقوق مؤلفین و پژوهش­گران به عهده نویسنده­(گان) مقاله می­باشد.

 - مقالاتی که مطابق راهنمای تهیه مقاله دوفصلنامه مطالعات حقوق انرژی تهیه نشده باشند، در جلسه اعضای هیأت تحریریه مجله مطرح نخواهند شد.

 - به منظور بهبود کیفیت مقاله و رفع اشتباه­های احتمالی، توصیه می­­شود که نویسنده(گان) پیش از ارسال مقاله به این مجله، از همکاران ذیصلاح خود تقاضا نمایند که آن را مطالعه نموده و کاستی­های احتمالی را گوشزد کنند.

  - چنانچه مقاله ای حامی مالی یا معنوی داشته باشد نویسنده ملزم به ذکر نام حامی به صورتی که ذکر شده است در پاورقی چکیده فارسی و انگلیسی مقاله می باشد  

"این تحقیق با استفاده از اعتبارات پژوهشی سازمان / دانشگاه  .................. و در قالب طرح پژوهشی شماره ............... انجام شده است".

The authors would like to acknowledge the financial support of …………….for this research under grant number..................................................i

      

 پست الکترونیکی: jenergylaw@ut.ac.ir

   آدرس الکترونیکی: https://jrels.ut.ac.ir

 پایگاه نشریات الکترونیکی دانشگاه تهران: http://journal.ut.ac.ir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 در صورت داشتن هر گونه سوال با مدیر اجرایی نشریه مکاتبه نمایید:

jenergylaw@ut.ac.ir